139
5 دقیقه

شما هم توی دوران پریودی تون بوی بدی می دید؟

چرخهٔ قاعدگی یا سیکل قاعدگی (به پارسی: دَشتان) در واقع دگرگونی فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ می‌دهد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آمادهٔ پروردن جنین می‌شود. در این زمان اندک‌اندک بافت رحم نیز آمادهٔ نگهداری جنین می‌شود. اگر لقاح انجام نشود، اووسیت ثانویه (تخمک در صورتی ایجاد می‌شود که لقاح با اسپرم رخ دهد و سپس میوز دو تکمیل می‌شود و تخمک شکل می‌گیرد و تا قبل از آن اووسیت ثانویه است) دفع شده و بافت پوششی رحم ریزش می‌کند (قاعدگی). چرخهٔ قاعدگی زنان در دوران بارداری و شیردهی متوقف می‌شود. که به دلیل وجود HCG مترشحه از پرده کوریون که جفت را تشکیل و پروژسترون جسم زرد در خون می‌باشد که با خود تنظیمی منفی مانع از ترشح FSH و LH شده و چرخه دیگری شروع نمی‌شود.

چرخهٔ قاعدگی از زمان بلوغ تا زمان یائسگی ادامه می‌یابد. مدت خون‌ریزی قاعدگی برای چندروز، معمولاً ۳–۵ روز به درازا می‌کشد، هر چرخهٔ قاعدگی به‌طور میانگین ۴۰روز هست، یک چرخهٔ قاعدگی طبیعی بین ۲۵ تا ۹۰ روز است. حجم میانگین خون‌ریزی در هر چرخهٔ ماهانهٔ قاعدگی ۳۵ میلی‌لیتر است.

چرخهٔ قاعدگی تحت تأثیر هورمون‌ها و دارای سه فاز است:

  1. فاز فولیکولر
  2. فاز اوولاسیون یا تخمک‌گذاری
  3. فاز لوتِئال یا جسم زرد

اگرچه برخی منابع بخش‌بندی دیگری دارند:

  1. گام قاعدگی یا خونریزی
  2. گام تکثیری یا پرولیفراتیو
  3. گام ترشحی

هر سیکل قاعدگی از نخستین روز آغاز خون‌ریزی قاعدگی شروع می‌شود. روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری با تغییر در اندازهٔ هورمون‌های بدن از بارداری پیشگیری می‌کنند.

🔶اگه بوی بد در زمان پریودی تند و شدید دارید اولین توصیه ما اینه که زود به زود نوار بهداشتیتون رو عوض کنید.🙂

🔶اگه با ترشحات و یا خون پریود بوی تند غیرعادی تو دوران قاعدگیتون دارید، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا مشخص بشه که آیا به بیماری های عفونی و قارچی و باکتریایی ناحیه واژن مبتلا هستید یا نه؟!🙁

🔶ابتلا به بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی هم ممکنه چنین علایمی داشته باشه که باید حتما حتما توسط پزشک متخصص زنان بررسی بشه.👌

🔶یکی دیگه از مواردی که منجر به بوی تند و شدید می شه، ابتلا به سرطان ناحیه تناسلیه که باز هم باید توسط پزشک مورد معاینه و بررسی قرار بگیره.👩‍⚕️

🔶همینطور خانم هایی که مبتلا به دیابت هستند هم ممکنه چنین علائمی رو تو دوران قاعدگیشون داشته باشن🤔.

🔶خانم هایی که آنتی بیوتیک مصرف می کنن هم ممکنه دچار بوی تند ناحیه اندام تناسلی بشن.

🔶هممون بوی خون رو میشناسیم که بوی طبیعی خون پریوده، پس اگر پدت رو به موقع تعویض میکنی، حمام میکنی ولی بازهم خونریزیت بوی غیرعادی داره باید با کمک پزشک دنبال علتش باشی😊

بوی بد در زمان پریود

فاز خون‌ریزی یا قاعدگی

به این فاز قاعدگی، پریود یا منس نیز می‌گویند. بروز خون‌ریزی قاعدگی نشانه حامله نبودن یک زن است. اگرچه این علامت خیلی قابل اعتماد نیست، از آنجایی که بعضی از علل، منجر به خون‌ریزی در دوران بارداری می‌شوند.

عادت ماهانه زنان تقریباً هر ۲۸ روز یکبار رخ می‌دهد. البته خصوصیات قاعدگی از جمله طول دوره ماهانه، مقدار خون‌ریزی و شدت آن از زنی تا زن دیگر متفاوت است و در افراد مختلف خون‌ریزی ماهانه خفیف یا شدید، دردناک یا بدون درد، طولانی یا کوتاه است. به‌طور میانگین در بیشتر زنان خون‌ریزی ماهانه ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد و در کل ۶۰ تا ۲۵۰ میلی‌لیتر (معادل ۴ قاشق غذاخوری تا حدود یک فنجان) خون در این مدت از دست می‌رود.

بعد از دوران بارداری سیکل تخمک گذاری یا قاعدگی برای مدتی به هم می‌ریزد.

فاز فولیکولر

فاز دوم، فاز فولیکولر یا فاز تکثیری نامیده می‌شود. از آنجایی که یک هورمون باعث افزایش ضخامت و رشد دیواره رحم می‌شود به این فاز، فاز تکثیری می‌گویند.

با افزایش هورمون اف اس اچ (به انگلیسی: FSH) طی روزهای اول سیکل، تعداد کمی از فولیکول‌های تخمدانی تحریک می‌شوند. این فولیکول‌ها در همان بدو تولد به صورت خاموش، وجود دارند. در هر سیکل قاعدگی، این فولیکول‌ها برای غالب شدن، با هم رقابت می‌کنند، تحت تأثیر چندین هورمون، رشد همه این فولیکول‌ها به جز یکی از آن‌ها متوقف می‌شود در حالی که فولیکول غالب شروع به رشد و بالغ شدن می‌کند این فولیکول، فولیکول گراف نام دارد.

زمانی که فولیکول‌ها بالغ می‌شوند مقدار زیادی استرادیول، نوعی استروژن، ترشح می‌کنند. استروژن‌ها شروع به تشکیل یک لایه جدید در اندومتر رحم می‌کنند. استروژن نیز باعث تحریک کریپت‌ها در سرویکس رحم می‌شوند تا موکوس بارور سرویکس را تولید کنند.

شما می توانید برای درمان عفونت و قارچ های ناحیه تناسلی با شماره های ۰۹۰۲۲۰۹۹۳۳۶ و ۳۳۳۴۸۱۹۷-۰۲۳ مطب خانم دکتر زهرا غلامی در سمنان تماس بگیرید.
و سوالات خودتان را در این رابطه به صورت کاملا رایگان بپرسید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست