930
5 دقیقه

‌محاسبه تاریخ تخمک گذاری

محاسبه زمان تخمک گذاری

 

تعیین تاریخ تخمک گذاری چگونه است؟

تقریبا هممون میدونیم که تعیین زمان دقیق تخمک گذاری و انجام نزدیکی جنسی تو اون زمان، احتمال بارداری رو به میزان زیادی افزایش میده و حتی طبق نظریه ی دکتر شتل تو دختر یا پسر بودن جنین هم تاثیر میذاره. عمر تخمک بعد از تخمک گذاری بین ۱۲ تا ۲۴ ساعته و بعد از اون تجزیه میشه.
بنابراین لقاح باید در زمان ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری اتفاق بیفته که هنگام تخمک گذاری اسپرم ها هم در اون محل حضور داشته باشن تا بتونن تخمک رو بارور کنن بنابراین تعیین این زمان برای بارداری مهمه.
برای اینکار راه های متفاوتی وجود داره، ثبت کردن تاریخ دقیق پریود و بررسی وضعیت بدنی میتونه کمک کننده باشه.

زمان تخمک گذاری

برای محاسبه تاریخ تخمک گذاری در صورتیکه پریود منظمی دارین و مدت پریودتون هفت روزه، میتونین خیلی راحت از جدول بالا برای تعیین زمان تخمک گذاریتون استفاده کنین.
اما برای خانمایی که پریود نامنظمی دارن کار سخت تر میشه معمولا از تاریخ پیش بینی شده شروع عادت ماهانه ی بعدیتون ۱۶ الی ۱۷ روز به عقب برگردین این روز تا ۴ الی ۵ روز بعد از اون احتمالا روزهای تخمک گذاری شمان. اگر چه این روش محاسبه تاریخ تخمک گذاری دقت زیادی نداره و استفاده از کیت های تخمک گذاری دقیق تره ولی میتونه یه بازه در اختیار شما قرار بده.

‌موارد دیگه ای که به تشخیص روزهای تخمک گذاری کمک میکنه:

  • دمای پایه بدن: ۲ الی ۳ روز بعد از تخمک گذاری دمای بدن، ۰.۲ تا ۰.۴ درصد افزایش پیدا میکنه و همین تغییر میتونه راهنمای خوبی باشه، شما میتونین دمای پایه ی بدنتونو هر روز با یه دماسنج اندازه گیری و ثبت کنین با مشخص شدن روزایی که دمای بدنتون افزایش پیدا کرده می تونین تعداد روزهای بعد از تخمک گذاری تا زمان شروع عادت ماهیانه ی بعدی که دوره ی لوتئال نامیده میشه رو پیدا کنین، این دوره معمولا برای هر فرد ثابته و ۱۲ تا ۱۶ روزه، با داشتن این اطلاعات میتونین برای دفعه ی بعد با دقت بیشتری روز تخمک گذاریتونو پیدا کنین.
  • ترشحات واژن: ترشحات در طول ماه خیلی کم باشه و احساس میکنین که واژنتون خشک شده ولی با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری این مخاط به شدت افزایش پیدا میکنه این ترشحات لیز و چسبناکه و شباهت زیادی با سفیده ی تخم مرغ خام داره، با توجه به این ترشحات میتونین زمان تخمک گذاری رو تخمین بزنین.

    دونستن طول دوره ی لوتئال و روزهای تخمک گذاری علاوه بر اینکه شانس باروری رو افزایش میده به شما کمک میکنه که بدونین چه زمانی باید منتظر مثبت شدن تست بارداری بشین.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست