2,433
5 دقیقه

لکه بینی در دوران بارداری

مادران عزیزم سلام، امروز در مورد لکه بینی در دوران بارداری میخواهم توضیح بدم.

به طور کلی دوران بارداری را به سه دوره تقسیم می‌کنیم، (سه تا سه ماهه):

هر کدوم از این سه ماهه ها یه سری مشکلات و مسائل خودشان را دارن که حالا اهمیت موضوع، رویکرد به اون، درمانش و توجهاتی که نیاز داره متفاوت است.

خون ریزی میتونه در تمام سه ماهه ها رخ بده که در هر سه ماهه یک علتی میتونه داشته باشه.

امروز در مورد خونریزی های سه ماهه اول صحبت می‌کنیم که خیلی استرس زا هست. برای مادران به خصوص مادران جوان، مادرانی که بارداری اول شان هست یا قبلا سابقه سقط، یا بارداری ناموفق داشتند. که معمولاً مادران خیلی نگران به من مراجعه می‌کند.

بطور کلی من هر نوع خونریزی سه ماهه اول را تهدید به سقط در نظر می گیریم. ولی این اصلاً بدان معنا نیست که هر مادری سه ماهه اول هر نوع خونریزی را داشت بچه اش سقط میشه، میتونه دلایل خیلی زیادی داشته باشه. که میتونه خونریزی از یه لکه بینی خیلی کم، صورتی کم رنگ یا قرمز روشن تا یک خون ریزی شدید در حد پریود یا حتی بیشتر یا حتی دفع لخته باشد که حالا طبیعتا هر چه مقدار خونریزی کمتر باشه خطر اون کمتر هستش.

اگر خون ریزی تو سه ماهه اول رخ بده:

اول از همه این بسیار بسیار مهمه که ما بدونیم که یه حاملگی داخل رحمی داریم.
و از اینکه حاملگی خارج رحمی مادر نداره مطمئن باشیم که خوب این با سونوگرافی مشخص میشه. اگر قبلا سونو شده که خیالمون راحته حاملگی داخل رحمی است.
ولی هر زمانی که خونریزی رخ بده حتی یه لکه بینی اولین قدم انجام سونوگرافی هست که ما مطمئن بشیم کندگی جفت یا ساک بارداری به وجود نیامده.

هماتوم یا لخته خون پشت جفت وجود نداره و ما مطمئن بشیم دهانه رحم مادر باز نیست و محصولات حاملگی در جای خودشون قرار دارن.

مهم‌ترین درمانی که ما انجام می‌دهیم استفاده از پروژسترون است. چونکه مهمترین دلیل این خونریزی ها این است که جفت هنوز به اندازه کافی بزرگ نشده، به اندازه کافی قدرت نداره و اون پروژسترون لازم را در حدی ترشح بکنه که بتونه از بارداری ما حمایت کند.

پس ما چی کار انجام میدیم؟

میاییم خودمون در واقع پروژسترون را وارد بدن مادر می کنیم به عنوان یک چترحمایتی، یک دست حمایتگر برای جنین و جفت قرار می‌دهیم تا جفت به اندازه ی بزرگ بشه که خودش بتونه این هورمون رو آزاد کنه و از بارداری ما محافظت به عمل بیاره.

اگر سونو دادیم و لخته خون پشت جفت بود چه کار کنیم؟

اگر سایز هماتوم بزرگ نباشه به احتمال خیلی قوی هماتوم جذب میشه و مشکلی پیش نمیاد. تنها راهش اینه که مادر پروژسترون استفاده کنه.
پروژسترون را می‌توانیم به صورت خوراکی و یا به صورت شیاف (واژینال یا مقعدی) یا آمپول تزریق کنیم.

پروژسترون یک دوز آن موثر است.

این قضیه نیست که شما فکر کنید، اگر حجم پروژسترون را بالا بردیم کمک بیشتری می کنه؟ نه
بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میکروگرم در طی روز کافیه. اصلا لازم نیست مادر صبح آمپول بزنه، شب آمپول بزنه، شیاف بزاره، قرص بخوره این کاره خیلی بیهوده‌ است.

۲۰۰ بین تا ۴۰۰ که اصلاً اغلب اوقات ۲۰۰ برای ما کافی هست.

مادر ترجیحا نزدیکی نداشته باشه، کار سنگین نکنه، بار سنگین بلند نکنه، استراحت داشته باشه ولی نه استراحت مطلق.
تا به صورت سریالی ما این سونو را تکرار می کنیم تا زمانی که خونریزی مادر قطع بشه اگر هماتوم بود مطمئن باشیم که هماتوم جذب شده.

تا زمانی که در مادری جفت سر راهی وجود داره و یا فاصله جفت تا دهانه رحم کوتاه باشه، نزدیکی ممنوع هست به خاطر اینکه احتمال سقط وجود داره.

اگر مادر ویار داره، سعی می کنیم ویار را کنترل کنیم چون که استفراغ فشار میاره.
و اینکه از اینجا به بعد دست طبیعت هست و دست خلقت، که اگر بارداری خوبی باشه، بارداری بدون مشکلی باشه، اگر جنین سالمی باشه به احتمال خیلی خیلی قوی میمونه.
ولی خوب بیشتر سقط های سه ماهه اول جنین سالمی نیست، حاملگی خوبی نیست، بارداری خوب نیست، مشکل ژنتیکی و … داره که خوب اون سقط میشه.

متاسفانه درسته برای مادر و خانواده خیلی سخته ولی در واقع این حکمت هست و خلقت و طبیعت داره به ما کمک می کند.

فقط در نظر داشته باشید که اگر لکه بینی و خونریزی در سه ماهه اول به وجود آمد، می دونم واقعا برای مادر و خانواده استرس زا هست، واقعا باعث میشه که مادر دچار ترس و اضطراب بشه ولی مهمترین عامل این است که مثل هر موقعیت دیگه آدم بتونه خودشو کنترل کنه و بتونه مدیریت داشته باشه.
استرس و اضطرابش را کنترل کنه و از پزشکی که مورد اطمینان خودش هست کمک بگیره و کارهای که گفتم را انجام بده.

امیدوارم که برای تمام مادران اتفاقای خوب بیفته.
ممنون از شما
دکتر زهرا غلامی متخصص زنان و نازایی


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست